Kotisivu » Ortopediset sairaudet » Synnynnäinen seuran jalkahoito

  Synnynnäinen seuran jalkahoito

  Jalkajalkahoito, joka on silloin, kun vauva syntyy, kun 1 tai 2 jalkaa on käännetty sisäänpäin, tulisi suorittaa mahdollisimman pian, ensimmäisinä viikkoina syntymän jälkeen, jotta vältetään pysyvät muodonmuutokset lapsen jalassa. Kun tehdään oikein, on todennäköistä, että lapsi kävelee normaalisti.

  Kahdenvälinen klubijalkahoito voi olla varovainen, kun se tehdään Ponseti-menetelmä, joka koostuu kipsin manipuloinnista ja asettamisesta joka viikko vauvan jalkoihin ja ortopedisten saappaiden käytöstä.

  Toinen hoitomuoto klubijalkoille on leikkaus jalkojen muodonmuutoksen korjaamiseksi yhdessä fysioterapian kanssa, joka voi kestää kuukausia tai vuosia.

  Konservatiivinen hoito jalanjalkoissa

  Ortopedin tulee suorittaa konservatiivinen hoito jalanjäljissä, ja siihen sisältyy:

  1. Jalkojen käsittely ja rappausten asettaminen viikossa yhteensä 5 - 7 kipsiä. Kerran viikossa lääkäri liikuttaa ja kiertää vauvan jalkaa Ponseti-menetelmän mukaisesti ilman kipua vauvalle ja asettaa kipsiä, kuten ensimmäinen kuva osoittaa;
  2. Ennen viimeisen näytteen sijoittamista lääkäri suorittaa kantajänteen tenotomian, joka koostuu sedaation ja anestesian menettelystä vauvan jalalla jänteen korjaamiseksi;
  3. Vauvan tulisi olla viimeinen valettu 3 kuukauden ajan;
  4. Viimeisen valan poistamisen jälkeen vauvan on käytettävä Denis Browne-ortoosia, jotka ovat ortopediset saappaat, joiden keskellä on tanko, kuten toisessa kuvassa esitetään, 23 tuntia vuorokaudessa, 3 kuukauden ajan;
  5. Kolmen kuukauden kuluttua ortoosia tulisi käyttää 12 tuntia yöllä ja 2–4 ​​tuntia päivässä, kunnes lapsi on 3 tai 4 vuotta vanha suorittaakseen jalkakorin manipulaation ja kipsiä ja estämään uusiutumisen..

  Saappaiden käytön alussa lapsi voi olla epämukavaa, mutta alkaa pian oppia liikuttamaan jalkojaan ja tottua.

  Kuntosalihoito Ponseti-menetelmällä, kun se tehdään oikein, saavuttaa erinomaiset tulokset ja lapsi voi kävellä normaalisti.

  Kirurgiset hoidot jalkajaloissa

  Kirurgiset hoidot jalkajaloille tulisi suorittaa, kun konservatiivinen hoito ei toimi, ts. Kun 5–7 laastin jälkeen tuloksia ei ole havaittu.

  Leikkaus on tehtävä 3 kuukauden ja 1 vuoden välillä, ja lapsen on leikkauksen jälkeen käytettävä valettua kolmen kuukauden ajan. Leikkaus ei kuitenkaan paranna jalkapohjaa. Se parantaa jalan ulkonäköä ja lapsi voi kävellä, mutta vähentää vauvan jalkojen ja jalkojen lihaksia, mikä voi aiheuttaa jäykkyyttä ja kipua 20-vuotiaasta lähtien. 

  Clubfoot-fysioterapia voi auttaa vahvistamaan jalan lihaksia ja auttamaan lasta tukemaan jalkoja oikein. fysioterapeuttinen hoito jalkajalkoille sisältää manipulaatiot, venykset ja siteet jalkojen asettamisen helpottamiseksi.